Medikana - diagnostikos ir gydymo centras

Kaip padėti nykstančiai sąnario kremzlei?

Kaip padėti nykstančiai sąnario kremzlei?

Dažnas iš mūsų skundžiasi sąnarių skausmais, jų traškėjimu, o vėliau ir sąnarių tinimu bei deformacijomis. Tai rodo, kad sąnariai daugiau ar mažiau yra pakenkti. Populiarus posakis – „sergu ataugomis“ apima visą eilę sąnarių anatominių ar funkcinių pakitimų. Kokia tai liga? Medicininėje literatūroje jai apibūdinti taikomi artrozės, osteoartrito terminai. Šie medicininiai terminai nėra tikslūs, nenusako vykstančių procesų, todėl naujausioje literatūroje siūloma ją vadinti degeneracine sąnario liga. 

   Kiekvieną sąnarį sudarančių kaulų galus dengia sąnariniai paviršiai – kremzlė, kuri dėvisi. Pamažu ji nyksta ir vystosi degeneracinis procesas. Nykstant kremzlei, pats organizmas stengiasi didinti sąnarinį kremzlinį paviršių ir plečiasi į šonus. Tokiu būdu sąnario šonuose susiformuoja kaulinės išaugos, kurios liaudiškai ir vadinamos ataugomis.  

    Kiekvienam žmogui kremzlės nykimo procesai vyksta skirtingai. Tai priklauso nuo individualių organizmo įgimtų ir įgytų (po lūžių) savybių, galūnių deformacijų, kūno svorio, gyvenimo būdo (dažnos traumos, didelis krūvis sportuojant) ir kitų faktorių. Tai paaiškina, kodėl ši liga pasireiškia skirtingame amžiuje.

    Pirmuosius kremzlės (nykimo) degeneracinius požymius galima įtarti, kai sąnariai pradeda „traškėti“. Ilgai į tai nekreipiant dėmesio, atsiranda aštrus, duriantis skausmas. Tai liudija, kad kai kuriose vietose kremzlė yra beveik išnykusi. Lieka nepadengtas kaulas, kas ir sukelia aštraus, duriančio pobūdžio skausmą.

   Sąnario kremzlės nykimą skatina ir mechaniniai faktoriai. Vienas iš jų – sąnario nestabilumas, kuris atsiranda plyšus raiščiams ar meniskams. Kelio sąnario nestabilumą žmonės apibūdina įvairiai: „išėjimas iš vietos“, kojos „dingimas“, „strigimas“.  

    Esant kelio sąnario nestabilumui, kiekvienas kryptelėjimas mechaniškai dilina kremzlę, ir ji išnyksta. Degeneraciją sukelia ir reumatinės ligos.  

    Kremzlė maistą gauna iš sąnario skysčio. Esant gerai skysčio sudėčiai, sąnarinė kremzlė išsaugo savo tvirtumą ir elastingumą. Bene svarbiausia medžiaga nulemianti šias kremzlės savybes (o tuo pačiu ir sąnario skysčio savybes) yra hialurono rūgštis, kurios gamyba senstančiame organizme visada blogėja. Dėl to keičiasi sąnarinio skysčio, o tuo pačiu ir kremzlės sudėtis. Kremzlė praranda elastingumą, tampa lengviau pažeidžiama, todėl sueižėja, sudyla. Blogėja sąnario funkcija, ima varginti nuolatiniai skausmai.  

    Gydymui taikomi įvairūs vaistai, kurie slopina skausmą ir uždegimą, tačiau jie nestabdo tolimesnio kremzlės nykimo, o tik naikina ligos simptomus. Skausmas lyg ir aprimsta, o kremzlė nyksta ir toliau.

    Pastaruoju metu pradėtos taikyti hialurono rūgšties injekcijos į sąnarį iš esmės pakeitė požiūrį į šios problemos sprendimą. Į sąnarį suleista minėta medžiaga pagerina kremzlės mitybą bei jos elastingumą ir, be to, stimuliuoja endogeninės (natūralios hialurono rūgšties gamybą. Dauguma žmonių ryškų pagerėjimą pajaučia po penktos injekcijos, nors kartais skausmai ima rimti ir ankščiau. Šias injekcijas paprastai atlieka gydytojas ortopedas. Procedūra nėra sudėtinga, tik labai svarbu, kad ji būtų atliekama steriliomis sąlygomis. Po procedūros pacientas gali iškart vykti į namus.  

     Šis gydymo būdas padeda pristapdyti kremzlės degeneraciją ir atitolinti sąnario protezavimo operacijas. Jei gydymas pradedamas laiku ir taikomas reguliariai, galima tikėtis ir ilgalaikio sąnario funkcijos išsaugojimo.


Susiję gydytojai

S.Daukanto g. 22,
LT-92135, Klaipėda

Bendras
8-46-410586