Medikana - diagnostikos ir gydymo centras

Sigita Neverauskienė

Sigita Neverauskienė Sigita Neverauskienė Akušerė - ginekologė

Pareigos: Akušerė - ginekologė
Trumpa biografija:

 • 2000m. baigė Kauno Medicinos Universiteto (KMU) Gydomąjį fakultetą;

 • 2001-2006m. dirbo ir studijavo KMU Akušerijos ginekologijos klinikoje, įgijo gydytojos akušerės ginekologės specialybę;

 • nuo 2006m. dirba Klaipėdos Universitetinėje ligoninėje gimdymo skyriuje,

 • nuo 2008m. – gimdymo skyriaus fiziologinių gimdymų poskyrio vedėja;

 • nuo 2008m. dirba "Medikanos" diagnostikos ir gydymo centre.

 

Trumpas centre atliekamų procedūrų aprašymas:

 • Nėščiųjų sekimas, konsultacijos, vaisiaus echoskopinis ištyrimas.

 • Konsultacijos šeimos planavimo, vaisingumo klausimais, ištyrimas.

 • Ginekologinių ligų diagnostika, gydymas.

 • Echoskopija, kolposkopija, biopsijos.

Susiję straipsniai

Candida grybelių sukeltas volvovaginitas (KANDIDAMIKOZĖ)

Dažniausiai moters lytiniuose organuose randamas baltasis balkšvagrybis (Candida albicans). Makšties išskyrose jis randamas iki 20 proc. sveikų moterų, o nėščiųjų tarpe – iki 40 proc. Vis dažniau randami kitų Candida rūšių grybeliai, sukeliantys išorinių lytinių organų ir makšties uždegimus (Candida glabrata, Candida tropicalis, Candida krusei). Pastarųjų padaugėjimas gali būti susijęs su piktnaudžiavimu parduodamais be recepto vaistais, ilgalaikiu azolų grupės medikamentų naudojimu, skiriamais dažnais ir trumpais priešgrybelinių vaistų kursais. Šios Candida grybelių rūšys yra žymiai atsparesnės skiriamam įprastam gydymui.

   Jungtinių Amerikos Valstijų duomenimis, per savo gyvenimą Candida grybelių sukeltą vulvovaginitą patiria iki 75 proc. moterų, o apie pusei jų šis vulvovaginitas pasikartoja. Kandidamikoze serga ir mergaitės, lytinio gyvenimo negyvenančios moterys. Moterys, kurių partneriai nešioja Candida albicans, kandidamikoze serga dažniau.

   Grybeliai randami ne tik makštyje, bet ir burnoje, tiesiojoje žarnoje. Žarnynas gali būti grybelių rezervuaras. Iš žarnyno patekę į makštį grybeliai vėl sukelia uždegimą.

 Kandidamikozės riziką didina: 
Nėštumas.
Vartojami antibiotikai.
Kontraceptinių tablečių naudojimas.
Imuniteto nusilpimas.
Cukrinis diabetas.
Sintetiniai apatiniai, aptempti rūbai. 
 
Simptomai 
 Išorinių lytinių organų niežulys, odos paraudimas, patinimas, deginimas po lytinių santykių ir pasišlapinus, makšties sausumas, pagausėjusios išskyros iš makšties (baltos, varškinės konsistencijos, be kvapo).

Diagnostika
Nusiskundimai.
Apžiūra.
Išskyrų tepinėlis.
Išskyrų pasėlis (kai gydymas be efekto ar tepinėlyje grybelio nerandama, nors yra uždegimo klinika).

   Problematiška yra tai, kad tikroji Candida sukelta infekcija gali likti neatpažinta, galimi tiek klaidingai teigiami, tiek ir klaidingai neigiami tepinėlių atsakymai. Būtinas 3000 mikroorganizmų/mililitre kiekis, norint gauti grybelio augimą pasėlyje. Moterims, kurių grybelių kiekis makšties išskyrose yra 100/ml gali pasireikšti ryškūs uždegimo požymiai, tuo tarpu kai esant Candida grybelių koncentracijai 10000/ml jokių simptomų gali nepasireikšti. Moterims, alergiškoms šių grybelių išskiriamiems produktams, uždegimo simptomai gali pasireikšti kai mikroorganizmų kiekis dar toks mažas, kas pasėlyje augimo nėra.

 
Gydymas:
Jei moteris neturi nusiskundimų – gydyti nereikia.
Gydoma vietinio poveikio medikamentais į makštį, geriamais vaistais.
Aktyviu ligos periodu gydomas ir partneris.
Nėščiosioms ir žindančioms moterims geriamų vaistų neskiriama.
Patariama vengti cukraus, saldžių maisto produktų, stiprinti imunitetą, dėvėti tik natūralios medvilnės apatinį trikotažą, nemūvėti itin aptemptų kelnių.
Gydant antibiotikais tenka skirti medikamentą kandidamikozės profilaktikai.
Uždegimui kartojantis gali tekti nutraukti geriamųjų kontraceptikų vartojimą. 
 
Mitai 
Amerikiečių profesorius William J. Ledger išskyrė dažniausiai sutinkamus mitus apie Candida vulvovaginitą.

Mitas Nr.1. Tai dažna pasikartojančio vulvovaginito priežastis. 
Iš tiesų – tik 26,7 proc. iš visų įtariamų lėtinių kandidamikozinių vulvovaginitų pasėlyje išaugintas Candida grybelis.

Mitas Nr.2. Lengva nustatyti diagnozę.
Daug moterų, ir, deja, gydytojų bet kokias makšties išskyras, niežėjimą, skausmą ar deginimą priskiria grybelių sukeltai infekcijai. Mikroskopiškai radus „grybus“, tik 42 proc. atvejų gaunamas augimas pasėlyje.

Mitas Nr.3. Moterys žino kada joms pasireiškia kandidamikozė.
Iš visų pačių moterų „nusistatytų“ kandidamikozių tik 40 proc. atvejų pasėlyje stebėtas grybelio augimas.

Mitas Nr.4. Ilgas gydymas didelėmis vaistų dozėmis – geriausias būdas pasveikti.
Gydymo vaistais veiksmingumas priklauso nuo bendros suvartotos vaisto dozės, o ne nuo gydymo trukmės.

skaityti plačiau
Mergaičių VULVOVAGINITAI

Vulvovaginitas – išorinių lyties organų ir makšties audinių uždegimas. Tai viena dažniausių mergaičių iki lytinio brendimo problemų, sukelianti fizinį ir psichologinį diskomfortą. Nuo 80 iki 90 proc. mergaičių, besikreipiančių į ginekologą, atvyksta būtent dėl šios priežasties. 

 Ligos priežastys įvairios: infekcija, odos sudirginimas, svetimkūnis, alergija, sisteminės ligos ar seksualinė prievarta. 
Predisponuojantys veiksniai

 1. Anatominiai – lytiškai nesubrendusių mergaičių gakta ir vulva nepadengta plaukų, lytinės lūpos neturi apsauginio riebalų sluoksnio. Išangė yra arti makšties angos, todėl žarnyno bakterijos gali lengvai patekti į makštį. Didžiosios lytinės lūpos nesusiglaudusios ir neapsaugo makšties kai mergaitė tupi.
 2. Fiziologiniai – mergaičių makšties gleivinė, nestimuliuojama lytinių hormonų, yra plona, joje beveik nėra laktobacilų (makšties lazdelių). Makšties terpė yra neutrali (pH 6,5 – 7,5), neturi apsauginių antikūnių. Visi šie faktoriai sudaro geras sąlygas bakterijų patekimui ir dauginimuisi.
 3. Bloga tarpvietės higiena – vaikai dažnai nenusiplauna rankų po pasituštinimo, blogai nusišluosto ar valosi neteisingai (nuo išangės link priekio).
 4. Kiti faktoriai – nešiojamos sintetinės kelnaitės, triko, itin šilta apranga, naudojami dezodoruoti muilai, vonios putos, masturbavimasis, sisteminės ligos (pvz.: cukrinis diabetas), nutukimas.

Etiologija

Iki lytinio brendimo dažniausiai (50-75 proc. atvejų) pasitaiko nespecifiniai vulvovaginitai. Čia svarbiausi ir yra predisponuojantys veiksniai. Tepinėlyje iš makšties gali būti randama žarnyno bakterijų. Specifiniai vulvovaginitai dažniausiai yra antriniai, sukelti kvėpavimo takų, žarnyno, rečiau, lytiškai plintančių ligų sukėlėjų. Nereta priežastis – helmintai (dažniausia - spalinukės). Candida grybelių sukeltas uždegimas retas tarp lytiškai nesubrendusių mergaičių. Jis dažnesnis tarp nutukusių, sergančių cukriniu diabetu, vartojančių antibiotikus mergaičių. Grybelinė infekcija pasitaiko dažniau kartu su bakterine. Svetimkūniai pasitaiko 1-5 proc. atvejų. Dažniausiai tai tualetinis popierius. Radus lytiškai plintančių ligų sukėlėjų (gonokokų, chlamidijų), reikia įtarti seksualinę prievartą. Kitos retesnės neinfekcinės vulvovaginitų priežastys – odos susirgimai (atopinis dermatitas, seborėjinis dermatitas, karpos ir kt.), o taip pat makšties polipai, augliai, sisteminės ligos.

Simptomai

Išorinių lytinių organų ir makšties paraudimas, patinimas, niežulys, deginimas, skausmas, pagausėjusios išskyros iš makšties, kraujingos išskyros. Mergaitė gali dažniau ar skausmingai šlapintis. Dvokiančios ar kraujingos išskyros gali būti būdingos svetimkūniui.

Diagnostika
· Nusiskundimai.
· Apžiūra. Geriausia apžiūrėti kai mergaitė guli ant nugaros ar mama laiko vaiką ant kelių.
· Tyrimas per tiesiąją žarną atliekamas esant kraujingoms išskyroms, pilvo skausmams, įtariant svetimkūnio buvimą. 
· Tepinėlis nuo makšties įeigos, pasėlis iš makšties. 
· Ištyrimas dėl helmintų.

Gydymas
Kadangi dažniausiai mergaičių iki lytinio brendimo vulvovaginitai būna nespecifiniai, pirmiausia svarbu užtikrinti gerą tarpvietės higieną: 
- Mokyti mergaitę po pasituštinimo šluostytis, kad išmatos nepatektų į makštį. Tarpvietė turi būti švari ir sausa. 
- Plautis rankas po pasituštinimo. 
- Muilas - be kvapo, nealergizuojantis, popierius ir rankšluostis minkštas. 
- Nenešioti aptemptų kelnaičių, triko, džinsų. 
- Nenaudoti vonios putų, parfumuotų skalbimo priemonių ir minkštiklių, cheminių dezinfektantų tarpvietės srityje. Neplauti plaukų kai vaikas sėdi vonelėje, kad išvengti šampūno patekimo į tarpvietę. 
- Vengti vidurių užkietėjimo, alergizuojančio maisto. 
- Naudoti baltas 100 proc. medvilnės kelnaites, keisti jas kasdien. 
- Mergaitė turi šlapintis nesuglaudusi kojų.
Emoljantai odai – sumažinti skausmą ir paraudimą. Antihelmintiniai preparatai gali būti skiriami iškart, kadangi helmintai (spalinukės) yra dažni šių uždegimų sukėlėjai. Nesant efekto, tęsiantis simptomams imamas pasėlis, gali būti skiriami geriami antibiotikai. Candida grybelių sukeltam vulvovaginitui gydyti skiriami tepalai su priešgrybeliniais preparatais. Kartais, kai gydymas be efekto –bendrinėje nejautroje apžiūrima makštis dėl galimo svetimkūnio buvimo.

skaityti plačiau
S.Daukanto g. 22,
LT-92135, Klaipėda

Bendras
8-46-410586